Proč je defragmentace nutná?
Počítač nefunguje tak, že by ukládal data postupně tak, jak je do počítače instalujete. Pokud soubor do počítače nainstalujete, uloží se na určité místo. Jeho změny se potom uloží na místo jiné. Každá další změna se potom může uložit na mnoho jiných míst. Toto platí pro každý soubor, který se na pevný disk počítače dostane. V momentě, kdy soubor nebo program z počítače vymažete, vznikne prázdné místo, které je vždy o něco zmenšeno. Po každém programu totiž zůstává v počítači zápis (registr). Čím více a častěji instalujete a mažete, tím větší je fragmentace (tedy „rozkouskování“) volného místa na disku. Některé programy bývají uloženy i na mnoha místech. Pokud program chcete spustit, počítač ho musí načítat z několika míst. Příčinou toho je, že při spuštění jsou programy pomalé, často se zasekávají a po čase nejdou spustit vůbec. A právě s tímto problémem efektivně pomáhá defragmentace disku.
Co je defragmentace?
Defragmentace je označení pro proces, během kterého dochází k uspořádávání volného místa a souborů. Cílem defragmentace je uspořádat fragmentované (tedy rozdělené soubory). Defragmentace totiž spojí kousky souborů za sebe nebo co nejblíže k sobě. Tím se urychlí proces jejich načítání a tak i samotný chod počítače. O dalších možnostech, jak zrychlit chod počítače, jsme psali také zde.
Jak defragmentaci spustit?
Nástroj pro defragmentaci disku je základem operačních systémů. Otevřete ho následující cestou: Menu Start – položka Tento počítač – název disku (obvykle je to Místní disk C, nebo D). U Místního disku kliknete na položku Vlastnosti a potom na záložku Nástroje. Zde potom kliknete na pole Defragmentace disku (někdy také defragmentovat). Defragmentace se potom spustí automaticky. Defragmentaci může provést i pomocí jiných programů. Představením některých z nich se zabýval starší článek na Živě.cz: Nejlepší program pro defragmentaci pevného disku.
Trvá několik hodin
Defragmentace může trvat i několik hodin, proto je vhodné spouštět ji na noc nebo během dne, kdy víte, že na počítači nebudete pracovat. Během procesu byste na počítači neměli pracovat. Defragmentaci potřebují starší modely i moderní notebooky.
Co když je problém větší?
Defragmentaci byste měli provádět minimálně jednou za půl roku, jinak si můžete koledovat o velké problémy – jako jsou vážnější poruchy systému. Pokud se s nimi setkáte, chtějte kvalitní servis. Servis notebooky zajišťuje například společnost Abax servisní centrum s.r.o. s působností po celé České republice. Problém pro ně není servis notebooků všech značek nebo třeba i oprava tabletu.
Komentáře
Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).
vaše tvrzení v článku že bez defragmentace může mít uživatel vážnější poruchy systému je nesmysl. fragmentace souborů způsobuje delší odezvu disku, nic víc.