Defragmentace disku může výrazně zrychlit počítač! Jak na ni?

Články

Defragmentace disku může výrazně zrychlit počítač! Jak na ni?Pokud i vy máte ten problém, že se vám pomalu otevírají programy, často se u vás objevují chybové hlášky nebo se vám pomalu načítá i samotný systém, začněte jednat. Příčin může být mnoho. Nejčastěji je to ale zahlcení paměti počítače, které je důsledkem vaší nesvědomité péče. Počítač můžete poměrně snadno zrychlit pomocí defragmentace disku. Proč byste měli defragmentaci provést i vy a o co se vlastně jedná?


Proč je defragmentace nutná?

Počítač nefunguje tak, že by ukládal data postupně tak, jak je do počítače instalujete. Pokud soubor do počítače nainstalujete, uloží se na určité místo. Jeho změny se potom uloží na místo jiné. Každá další změna se potom může uložit na mnoho jiných míst. Toto platí pro každý soubor, který se na pevný disk počítače dostane. V momentě, kdy soubor nebo program z počítače vymažete, vznikne prázdné místo, které je vždy o něco zmenšeno. Po každém programu totiž zůstává v počítači zápis (registr). Čím více a častěji instalujete a mažete, tím větší je fragmentace (tedy „rozkouskování“) volného místa na disku. Některé programy bývají uloženy i na mnoha místech. Pokud program chcete spustit, počítač ho musí načítat z několika míst. Příčinou toho je, že při spuštění jsou programy pomalé, často se zasekávají a po čase nejdou spustit vůbec. A právě s tímto problémem efektivně pomáhá defragmentace disku.
Defragmetnace

Co je defragmentace?

Defragmentace je označení pro proces, během kterého dochází k uspořádávání volného místa a souborů. Cílem defragmentace je uspořádat fragmentované (tedy rozdělené soubory). Defragmentace totiž spojí kousky souborů za sebe nebo co nejblíže k sobě. Tím se urychlí proces jejich načítání a tak i samotný chod počítače. O dalších možnostech, jak zrychlit chod počítače, jsme psali také zde.

Jak defragmentaci spustit?

Nástroj pro defragmentaci disku je základem operačních systémů. Otevřete ho následující cestou: Menu Start – položka Tento počítač – název disku (obvykle je to Místní disk C, nebo D). U Místního disku kliknete na položku Vlastnosti a potom na záložku Nástroje. Zde potom kliknete na pole Defragmentace disku (někdy také defragmentovat). Defragmentace se potom spustí automaticky. Defragmentaci může provést i pomocí jiných programů. Představením některých z nich se zabýval starší článek na Živě.cz: Nejlepší program pro defragmentaci pevného disku.

Trvá několik hodin

Defragmentace může trvat i několik hodin, proto je vhodné spouštět ji na noc nebo během dne, kdy víte, že na počítači nebudete pracovat. Během procesu byste na počítači neměli pracovat. Defragmentaci potřebují starší modely i moderní notebooky.

Co když je problém větší?

Defragmentaci byste měli provádět minimálně jednou za půl roku, jinak si můžete koledovat o velké problémy – jako jsou vážnější poruchy systému. Pokud se s nimi setkáte, chtějte kvalitní servis. Servis notebooky zajišťuje například společnost Abax servisní centrum s.r.o. s působností po celé České republice. Problém pro ně není servis notebooků všech značek nebo třeba i oprava tabletu.

Komentáře rss


icon , Odpověď na článek odpovědět
Tkim
Tenhle článek byl vydán jako reklamní. Nezlobte se 6
, odpověď odpovědět
avatar
Článek,který měl vyjít asi tak před 15-20 lety 2
, ... odpovědět
avatar
U Win 7/8 to postrádá význam a u SDD disků je to dokonce nežádoucí.
, - odpovědět
avatar
Defragmentaci byste měli provádět minimálně jednou za půl roku, jinak si můžete koledovat o velké problémy – jako jsou vážnější poruchy systému.
vaše tvrzení v článku že bez defragmentace může mít uživatel vážnější poruchy systému je nesmysl. fragmentace souborů způsobuje delší odezvu disku, nic víc.

Reklama

Potřebujete malý tablet na cesty? Zvolte iPad mini od Applu!

Webové stránky za pár korun. Stránky snadno a rychle.

Nejnovější komentáře

Jak se stát dodavatelem do obchodních řetězců

Dobrý den, prosím můžete mi dát na vás kontakt? j.walterova@lasting.eu

Zaslal/a: Jarka  •  Čas: 20.5.2024 9:35

Jak se stát dodavatelem do obchodních řetězců

Dobry den, chci dozvedet vic. Pošlete mi na Vás kontakt na artemabri@gmail.com Moc Dekuji. Artem

Zaslal/a: Artem  •  Čas: 12.11.2023 20:16

Dnešní trendy módy

Svatební a společenský salón - Šatygohome.cz Největší svatební a plesové centrum Náš salón si ročně zvolí více než 2000 zákaznic. I přes velký objem spokojených zákaznic zachováváme osobní přístup a nadstandardní kvalitu služeb, kterou si každá naše zák...

Zaslal/a: satygohome.cz  •  Čas: 15.9.2022 11:52

Najdetě si svůj klitoris a bod G

Klitoris určitě není velký jako hrášek. Možná viditelná část, ale i ta může mít klidně několik cm.

Zaslal/a: Anonym  •  Čas: 21.2.2022 12:35

Jak se stát dodavatelem do obchodních řetězců

Měl bych zájem o radu :)

Zaslal/a: Adam-Gusty  •  Čas: 12.12.2021 16:50