Instalace panelů na střechu
Věděli jste, že špatnou instalací můžete degradovat výkon celé elektrárny? Upřímně, FVE elektrárny teď montuje každej, kdo se nebojí výšek. Proto někdy ta kvalita není úplně v pořádku. Na co si dát pozor? Začal bych základem - nejvýhodnější je montovat panely na jih, pak jihovýchod, jihozápad a nejposlednější řešení je západ či východ. Proč ? Stačí se podívat jak cestuje sluníčko.... které na jaře a na podzim začíná později a končí dříve. Zkrátka správnou orientací ovlivníte výkon nejvíce.
Další na co si dát pozor je zastínění. Panely se zapojují do stringu. Do série. Tzn. pokud je jeden jediný panel zastíněn například kouskem komínu či stromu, dojde k degradací výkonu celé elektrárny. Tento problém se dá řešit tzn. optimizéry, které však celou instalací prodražují.
Pak je tu další faktor ovlivňující výkon a to sklon střechy, který bohužel moc neovlivníte. Každopádně optimální sklon střechy je okolo 30°. Sklony pod 10° snižují samočistící efekt a i sluneční zisk z panelů.
Jeden zajímavý fakt, který by si měl investor uvědomit, že panely instalujete minimálně na 25 let. Takže střecha by měla být v naprostém pořádku. Dávejte si pozor na montéry, jak se po střeše se pohybují. Často opřou žebřík o okap a odřou ho, nevymění prasklé tašky, neošetří plechovou střechu při odření, nebo nedají vodiče do UV stabilní chráničky.
Vyplatí se pořídit fotovoltaiku?
Při aktuálním vývoji cen elektřiny se určitě vyplatí. Ovšem je důležité její navržení s ohledem na uživatelský profil a celkovou spotřebu Pokud si pořídíte elektrárnu za 600.000 Kč a Vaše celková roční spotřeba je 25.000 Kč, tak logicky se Vám nevyplatí. Nezapočítal jsem do toho dotaci.
Výkon elektrárny by měl jít ruku v ruce s Vaší spotřebou... Je potřeba si uvědomit, že elektrárna i sama o sobě nějakou energii spotřebuje. Pokud je střídač v pohotovostním režimu bývá jeho spotřeba od 15 do 150 W za hodinu. Další spotřebu mají regulátory přetoků, baterie... když jsem to jednou počítal, vycházelo to na cca 0,5 MWh za rok.
Také je potřeba počítat s životností střídače, který odhaduji na cca 10 let. Panely mají průměrnou degradaci výkonu cca 0,7 % za rok.
Umístění střídače a veškeré technologie
Umístění technologie je velmi důležité. Střídače, které mají pasivní chlazení - potřebuji chladnou místnost s přísunem vzduchu. Jejich výhodou je jejich tichost. Střídače s ventilátorem bývají hlučnější. S rostoucí teplotou klesá jejich účinnost.
Baterie potřebují být v temperovaném prostoru a většinou, co nejblíže střídače.
Ideální je umístění veškeré technologie do dostatečně prostorné technické místnosti.
Dotace - Nová zelená úsporám
Spousta lidí si myslí, že když si pořídí FVE bez dotace, tak ušetří. Blbost. Firmy Vám naúčtují podobnou cenu, jako byste čerpal dotaci. Proč by se krátili o zisk? Navíc ta dotace není vůbec špatná. Aktuálně v roce 2022 jde získat až 205.000 Kč + 10% v karlovarském, ústeckém či moravskoslezském kraji. Další bonus je na kombinaci např. elektronabíječky.
Baterie - fyzická versus virtuální
Fyzická baterie má vždycky smysl. Pomůže Vám čerpat energii (pokud se nějaká stihla vyrobit) i v době, kdy nesvítí. Ovšem baterie je v současné době stále dost drahá a bez dotace její pořízení nemá moc smysl. I s dotací získáte však maximálně cca 10 kWh což Vás úplně nevytrhne. Jen pro představu - na ohřátí bojleru 200 l z 15° na 75° je potřeba 12 kWh.
Virtuální baterie se vyplatila, ale konkrétně ČEZ měnil podmínky... a celkově pokud vyrobíte méně než spotřebujete... tak zjistíte, že se nakoupení energie pak moc nevyplatí.
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.