BIOS a jeho nastavení

Články

BIOS a jeho nastaveníPoradíme Vám jak ovládnout nastavení BIOSu.


BIOS je zkratka Basic Input Ouput Systém, která znamená v překladu toto: Základní vstupně výstupní systém. Jedná se o základní souhrn instrukcí a funkcí nutných pro spuštění počítače.

BIOS propojuje hardware se softwarem. Dalo by se říci, že je tvořen sadou ovladačů základních komponent v systému. Výkon počítače je závislý na spolupráci jednotlivých dílů mezi sebou. BIOS sděluje informace o hardwaru, který je v počítači a operačnímu systému říká, jak nejlépe a bez jakýchkoliv potíží má s ním pracovat.

Po zapnutí provádí BIOS tyto základní kroky:
1/ nastaví konfiguraci počítače z CMOS paměti
2/ provede autonomní test počítače (Power On Self Text, Post)
3/ inicializaci komponentů
4/ v konečné fázi spouští operační systém

BIOS má několik vrstev
Jedna vrstva BIOSu je v paměti ROM, která nelze přepisovat, slouží pouze na čtení. Zde jsou informace, které musí být k dispozici ihned po startu počítače, informace pro základní používání komponent. Systém si tak dokáže detekovat disketovou mechaniku, typ pamětí a druh procesoru. Druhá vrstva tvoří čip s názvem CMOS, zde se ukládají jednotlivá nastavení, které provádíme v menu BIOSu. Třetí vrstva jsou ovladače, které se zavádějí v průběhu spouštění operačního systému.

Pro nastavování, změnu a ukládaní údajů systému BIOS slouží program setup. Vše se ukládá do paměti CMOS RAM. Tento čip je využíván ke čtení a k neomezenému počtu zápisů o nastavení hardware počítače. Tímto způsobem počítači sdělujeme, jaký je jeho obsah. Každý druh základní desky má vlastní variantu systému BIOS. Protože se v základních deskách objevují dva typy BIOSů: Award a AMI, některé hodnoty mohou mít odlišné označení nebo se budou nacházet na jiném místě.
Aktualizace BIOSu

Proč aktualizovat BIOS?
Protože BIOS spolupracuje s hardware a s programovým rozhraním, musí být napsán tak, aby rozpoznal základní součásti, které obsahuje základní deska a přídavný hardware. Při instalaci nového hardwaru nebo softwaru se může stát, že počítač nebude pracovat, jak by měl. Toto může zapříčinit nekompatibilita BIOSu. Zde je nutné aktualizovat BIOS. Další důvody pro aktualizaci jsou: lepší podpora nových funkcí, opravy funkcí starých, vylepšení BIOSu. Jestliže nemáte problémy s chodem počítače, upgrade neprovádějte.

Chcete BIOS aktualizovat? Musíte znát výrobce základní desky, typ desky a stávající verzi BIOSu. Informace zjistíte z manuálu nebo na úvodní obrazovce při startu počítače (program POST). Zobrazení zastavíte klávesou Pause. Novou verzi BIOSu najdete na stránkách výrobce základní desky. Soubor stáhněte, rozpakujte a uložte na disketu. Disketa musí být naformátovaná a musí obsahovat operační systém (systémové soubory). Pozor na vadné diskety.

Postup pro aktualizaci BIOSu je jiný pro každou desku, proto si sežeňte podrobný návod pro aktualizaci právě k vaší základní desce. Neprovádějte aktualizaci, pokud nejste zkušení uživatelé.
Jak se dostat do BIOS SETUPu?

Během těch několika počátečních sekund při probíhající POST detekci. Klávesa, kterou se do BIOSu můžete dostat, je napsána při úvodu na obrazovce. Ve většině případů se do SETUPu dostanete mačkáním klávesou DEL (F2, Ctrl+Alt+Esc). V menu se pohybujete obvykle kursorovými šipkami, potvrzení pomocí ENTER, nastavení se mění PG UP/PG DOWN. Menu jsou odlišné podle typu BIOSu, odlišné bývá také pojmenování. Mezi poslední menu vždy patří EXIT WITHOUT SAVING (počítač vámi provedené změny ignoruje a restartuje se s předchozím nastavením) a SAVE TO CMOS & EXIT SETUP (všechny vámi provedené změny se uloží a počítač se restartuje).


Nastaveni BIOSu
Po sestavení nového počítače je dobré před spuštěním provést smazání paměti CMOS, kdy počítač nastartuje se standardními, předdefinovanými hodnotami. Smazání paměti CMOS můžete také potřebovat, když počítač odmítne naběhnout díky tomu, že jste nastavení BIOSu provedli špatně.

Standard CMOS Features:
Zde si můžete nastavit správné datum a čas, nastavení hlavních součástí na desce (HDD, FDD, CD). Tyto zařízení nechte na nastavené na AUTO, kdy Bios bude sám rozhodovat o jejich nastavení.
Advanced BIOS Features: (parametry bootování)
Quick Boot: Enabled, zrychluje start počítače. Jestli je počítač sestavený ze spolehlivých komponentů, nemusíte mít tento test připojeného hardware zapnutý.
L1/L2 Cache: Vždy zapnutá - Enabled, aby se nesnížila rychlost komunikace mezi procesorem a sběrnicí.
Boot Device: pro nastavení, v jakém pořadí má BIOS hledat operační systém. Nejčastější nastavení: 1.Boot Device - IDE 0, 2. FDD, 3. CD-ROM.
Try Other Boot Devices: Enable - Když BIOS nenajde operační systém ani na jednom nastaveném zařízení, tak začne automaticky prohledávat všechny další možnosti.
Floppy Drive Seek: Při každém startu počítače hledá 3,5" mechaniku. Vypnutím urychlíte proces POST procesu.
Video BIOS Shadow: Disabled - vypnuté, když máte moderní grafickou kartu. V případě používání DOSu jí nechte zapnutou.
Boot to OS/2 > 64 MB: pokud máte více jak 64 MB RAM a používáte operační systém OS2, zapněte volbu.
B.I.O.S.System BIOS Cacheable: Zapnuto při komunikaci v režimu DOS.
Advanced Chipset Feautures:
Od nastavení Čipsetu základní desky se odvíjí výkon celého systému. Nastavení a doladění vlastností čipové sady je nejdůležitější v celém BIOSu. Jsou zde přednastaveny hodnoty pro automatickou komunikaci s pamětmi, AGP a PCI sloty. Pro každou základní desku a čipovou sadu je v menu Chipset Feautures jiná nabídka, někde jsou i speciální vlastnosti, proto nelze dát návod univerzální.
SDRAM Timing: přístupová doba k operační paměti. Pokud chcete ovlivnit výkon pamětí, nastavte Enable (Manual)jinak nechte Disable (Auto).
Následující dvě volby jsou přístupné jen za předpokladu povolení SDRAM Timing by:
SDRAM CAS# Latency: časování pamětí, nastavte podle skutečně používané paměti, lepší 2,průměr2,5,jinak 3.
Platí, že čím menší prodleva, tím rychlejší zrychlení celé operace. Takto můžete zvýšit výkon, ale pozor na stabilitu počítače.
Bank Interleave: Je-li funkce vypnuta, přístup k paměťovým buňkám je dvoucestný (lineárním), jestliže nastavíme na čtyřcestný (prokládaný) přístup - 4-way - bude zápis nebo čtení rychlejší. Paměti toto ale nemusí zvládnout.
AGP Aperture Size/Graphics Aperture Size: Zde se dá nastavit velikost PCI paměťového prostoru pro grafické operace spojené s ukládáním textur do videopaměti. Nejčastěji se uvádějí tyto prověřené hodnoty:64 a 128MB.
AGP Mode: nastavení rychlosti komunikace desky s AGP slotem pro grafiku. Hodnotu nastavte na nejvyšší podle vaší grafické karty (1x,2x,4x,8x), jestli hodnotu neznáte dejte Auto.
AGP Fast Write: Enabled - povolení rychlého zápisu na grafickou sběrnici. Některým grafickým kartám může toto povolení dělat problémy.
BIOS Protection: ochrana základních desek, před počítačovými viry a hackery, proto si nastavte na Enable. Protože tato funkce brání jakýmkoliv programům zápis do této oblasti, tak při aktualizace BIOSu nezapomeňte přepnout na Disable.
PnP/PCI Configuration: Nastavení komunikace se zásuvnými zařízeními(PCI, USB, ISA ...).
PnP OS Installed: Pokud zvolíte "Yes", BIOS přenechá přidělení prostředků PnP (plug&play) zařízením na operačním systému. Pokud zvolíte "No" BIOS sám přidělí přerušení PnP zařízením.
Clear NVRAM: Yes - Vymaže data z CMOS paměti.
Integrated Peripherals: Nastavení interních periferii (FDD, paralelní porty, sériové porty a další).
Toto nastavení je důležité v případě, že máte nějaké věci přímo integrované na základní desce (např. modem, AGP grafickou kartu, atd), ale chcete používat věci připojené na PCI nebo AGP port. Před připojením nejprve odinstalujte staré ovladače z Windows a v BIOSu vypněte (disable), co budete nahrazovat.
Power BIOS Features:
Nabídka pro taktování celého systému. Pouze pro zkušené!
CPU Multiple: nastavuje hodnotu násobiče procesoru. Funguje v případě, že procesor je "odemknutý".
CPU Clock/CPU Frequency: nastavení frekvence systémové sběrnice.
Spread spectrum: ovlivňuje průběh signálu na sběrnicích. Při vypnutí - Disabled - jsou signály ostřejší, mohou ale více zasahovat do okolí ( rušit TV a FM karty) Pokud nepřetaktováváte svůj počítač, tak nechce zapnuté.
DRAM clock: natavení hodnoty rychlosti paměti. Někdy se nastavuje její poměr k FSB.
CPU Vcore: napětí procesoru. Tato volba udává maximální možné napětí pro procesor. Volba Auto si bude hlídat nominální napětí, aby nedošlo ke zničení procesoru nadměrným ohřevem. Pro přetaktování procesoru, je samozřejmě nutné zvednout napětí na co nejvyšší možnou hranici.
DDR Voltage: napětí na pamětích. Abyste donutili své paměti pracovat efektivněji, můžete zkusit zvýšit jejich nominální napětí. Pamětem by to nemělo ublížit.

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.

Reklama

Potřebujete malý tablet na cesty? Zvolte iPad mini od Applu!

Webové stránky za pár korun. Stránky snadno a rychle.

Nejnovější komentáře

Jak stát plýtvá penězi za technologické zakázky

Repliche Louboutins Repliche Christian Louboutin Repliche Donne Louboutins Repliche Uomo Louboutins

Zaslal/a: fasw  •  Čas: 13.3.2025 8:52

Největší trapasy celebrit v roce 2011

Replica Louboutins Fake Louboutins Replica Man Louboutins Replica Woman Louboutins

Zaslal/a: grvq  •  Čas: 13.3.2025 8:50

Dávejte si pozor co píšete na sociální síť Facebook

Fake Taschen Fake Taschen Kaufen Balenciaga Fake Taschen Dior Fake Taschen Gucci Fake Taschen Louis Vuitton Fake Taschen

Zaslal/a: grvq  •  Čas: 13.3.2025 8:46

Největší trapasy celebrit v roce 2011

replica watches rolex replica breitling replica omega replica cartier replica rolex replica watches

Zaslal/a: grvq  •  Čas: 13.3.2025 8:40

Jak stát plýtvá penězi za technologické zakázky

fake sunglasses​​ fakes sunglasses​​ fake costa sunglasses fake oakley sunglasses fake ray ban sunglasses

Zaslal/a: fsaw  •  Čas: 6.3.2025 10:36