1. Je důležité mít nainstalovaný legální operační systém s nejnovější aktualizací Service Packu. V případě operačního systému Windows XP, berte servis pack 2 jako minimum. Legální z toho důvodu, aby jste měli aktualizovaný operační systém.
2. Mít zapnutý firewall.
Na internetu doporučuji najít nejlepší firewall. I když v podstatě firewall zabudovaný v opreračním systému Microsoft pro vaši práci zcela postačuje.
3. Mít nainstalovaný antivirový program a povoleny případné aktualizace.
Antivirový program, který nemá aktuální informace o virech (tzn. virová databáze) je zcela zbytečný a není schopen vás ochránit. Nedoporučuji instalaci více antivirů. Může se stát, že se navzájem budou považovat za viry. Jednou za čas proveďte hloubkový test.
4. Neotvírat žádné soubory, o kterých si nejste na 100% jisti, že jsou bezpečné.
To platí pro e-maily a jejich přílohy v případě, že odesílatele přímo neznáte, či ho znáte ale žádný e-mail od něj neočekáváte (jeho počítač může být totiž napaden a virus odesílá e-maily bez jeho vědomí jeho jménem). Dále to platí pro soubory, které se chtějí spustit, aniž by o to uživatel požádal. Především to platí o programech, které je nutné spustit, aby vám umožnily přístup k informacím, které hledáte - takové chování je přinejmenším podezřelé. Taktéž používání tzv. „cracků" (programů, které odstraňují ochranu před nelegální instalací a spouštěním programů.
5. Pokud to není nezbytně nutné, nepoužívejte v operačním systému účet s administrátorským oprávněním.
Na běžné surfování, hraní her, práci s dokumenty apod. to plně dostačuje. Jen administrátorský účet má právo instalovat programy a tím i viry.
6. Pozorně sledujte výstrahy systému a neklikejte na nic, co neznáte.
Může to být právě informace systému, že spuštění nějakého souboru může být riskantní apod. Jedno takové kliknutí vás může stát ve výsledku mnoho peněz a starostí.
7. Pokud se systém chová podezřele či máte sami podezření na nákazu, navštivte počítačový servis.
Pokud se vám např. sami otevírají okna s reklamou, mění se domovská stránka prohlížeče, systém hlásí, že není zapnutá brána firewall, nefungují některé aplikace, po startu se spouští software, který jste neinstalovali, antivirový program hlásí chybu apod. Rozhodně se vám vyplatí navštívit servis co nejdříve, protože čím později tak učiníte, tím více vás to může stát a tím spíše se může stát, že přijdete o svá data (osobní fotky, videa, důležité dokumenty atd.). Nezapomeňte nikdy na to, že ve chvíli kdy je virus v počítači, tak má obvykle plnou kontrolu nad vaším počítačem a je jen na něm co provede.
9. Pravidelně zálohujte své cenné data.
Zálohování je důležité v případě, že budete mít technickou závadu počítače a v případě, že budete napadeni virem. Zálohování mnoho lidí podceňuje, ale jedině pravidelné zálohování vám zajistí klidný spánek. Teprve v momentě, kdy budete zálohovaná data potřebovat oceníte práci s ní spojenou.
10. Vždy si raději 2 * rozmyslete než kliknete na E-mail od cizí osoby, otevřete neznámou stránku...
Komentáře