Jak vyčistit ventilátor u notebooku

Hardware

Jak vyčistit ventilátor u notebookuNávod jak postupovat při čistění ventilátoru Vašeho notebooku.


   Pořízení notebooku nepřináší jenom klady v podobě jeho mobility a téměř srovnatelného výkonu se stolním PC.

   Bohužel jeho minituarizace a práce v nejrůznějších podmínkách i přes veškerou snahu výrobců stále přináší spoustu závad, se kterými se dnešní uživatelé setkávají.

Jako nejčastější a nejzávažnější závadu považuji nemožnost chlazení komponentů v notebooku

Jak poznat, že se notebook přehřívá ?
1/ Po spuštění notebooku a naběhnutí aplikace stále slyšíte nezvyklé hučení ventilátoru
2/ Ventilátor se stále točí ve vysokých otáčkách nebo se netočí vůbec
3/ Operační systém se zpomaluje, zatuhává a dochází k samovolnému vypínání

   Pokud se Vám děje jeden z výše popsaných kroků tak příčina je téměř jasná.
Musíte vyčistit chladič a ventilátor ve Vašem notebooku
. Pro prevenci stačí jednou za čas (1. měsíc) profouknout chladič a ventilátor speciálním sprejem na čistění PC (speciální stlačený vzduch, který v sobě neobsahuje vlhkost). Samozřejmě vše lze řešit kompresorem či vysavačem, ale moc bych Vám to nedoporučil. Z kompresoru po nějaké době dochází ke zkapalnění vlhkosti a mohlo by dojít k poškození a u vysavače zase hrozí statický náboj.

   Pokud jste technicky zdatní můžete udělat nejlepší a nejůčinnější vyčistění a to rozmontováním spodního víka u notebooku. Před započetím demontáže doporučuji vypnout napájení a demontovat baterii.

   Jak vidíte ve fotogalerii, po odstranění pár šroubků se dostanete k chladiči a ventilátoru notebooku kde je nejvíce špíny. Ideálně když na špejlu namotáte kousek vaty a kousek po kousku jednotlivé kousky prachu odstraníte. Pro notebook je neštastné, že jak ventilátor nasává studený vzduch přes komponenty a pak jej vyfukuje přes chladič tak postupně dochází k zanášení chladiče a ventilátoru a tím k čím dál častějším poruchám.

   Po vyčistění a smontování vyzkoušejte zda je vše funkční. Pokud nedojde ke zlepšení okamžitě odneste notebook do servisu. Pravděpodobně je ventilátor již tolik poškozen, že je jeho výměna nutná.

Komentáře rss


, pořádné vyčištění odpovědět
avatar
Laikovi bych rozhodně nedoporučoval, aby se pouštěl sám do kompletního čištění notebooku. Ono demontovat notebook je snadné ale "nerozdat" mu při čištění pár ran statickou a vrátit vše na původní místo tak aby zase fungoval je už obtížnější. Nemluvě o jiných věcech, jako výměna teplovodivých podložek atd... Proto bych doporučil přenechat to odborníkům. Sice za to zaplatíte nějaký peníz ale máte jistotu, že je vše tak, jak má být. Podle mého odvádějí luxusní práci v servisu http://www.opravapocitacu.cz !! Dle jejich referencí na stránkách, jsem nikdy neviděl kvalitněji odvedenou práci. RC.
, záruka odpovědět
avatar
nejjednoduší pokud mate notas v zaruce jit do servisu pro vaší značku a čištění a komplet prohlídka je zadarmo
, Čištění odpovědět
avatar
Ahoj, mám ntb HP 625 už asi 2,5 roku. Problém s ním žádný nemám ale chtěl bych ho vyčistit preventivně, protože mi přijde, že větrák už častěji a rychleji spíná. Jak na to???
icon odpověděl(a)
Tkim
Nech se inspirovat videem viz. níže pokud jsi manuálně zrušnější. Pokud ne, najdi si nějaký servis - nejlépe obyčejný, kde ti jej za rozumný peníz vyčistí.
, Čištění odpovědět
avatar
Ahoj, mám notebook Acer Aspire 5750G a používám ho už cca rok ... nebyl žádný problém, ale po roce se mi začal samovolně vypínat a mám odezření že to bude právě usazenou špínou a prachem u ventilátoru ... Chtěl bych to vyčistit, ale bojím se, že když odklopím dolní kryt, tak se mi ntb rozsype a už ho nesložím ... poradí mi někdo ? má s tím někdo zkušenosti ? Stačí, když mi napíšete jestli je vůbec bezpečné odklopit zadní kryt abych něco nepoškodil ...
icon odpověděl(a)
Tkim
Ahoj,
mrkni na tohle video https://www.youtube.com/watch?v=uHuYVe5JhsI
Je tam vidět jak se ten notebook rozdělává. Budeš mimo jiné oddělat klávesnici - to chce trošku cviku :-D . No a samotné vyčistění je pohoda. Pokud jsi zručnější je dobré vyměnit i teplovodivou pastu mezi chladičem a procesorem. Cena kolem 120 Kč, ale obzvláště u starších notebooků (značka acer patří mezi náchylnější), tak ji vyměnit se vyplatí.
odpověděl(a)
avatar
Mám stejný notebook a přesně stejný problém pc mám od Vánoc roku 2011 a po roce a něco začal taky hučet myslím, že je to taky prachem atd :)

Reklama

Nejnovější komentáře

Jak se stát dodavatelem do obchodních řetězců

4 Johnnie, pošlete mi na Vás kontakt na info@worko.cz nebo tel. 702076363, díky H.

Zaslal/a: Honza  •  Čas: 23.2.2017 9:11

Jak se stát dodavatelem do obchodních řetězců

Byl jsem 8 let dodavatelem 2 řetězců a to nejen v ČR. To co tady uvádíte jsou naprosté bludy. Řetězec potřebuje, aby dodávky zboží fungovaly a pokud možno bez problémů, protože jinak nemá co prodávat. Podmínky jsou striktní, ale rozhodně férové. Protože...

Zaslal/a: Johnnie  •  Čas: 23.1.2017 19:08

Dívky měly zazpívat koledu Tichá noc

Koukal jsem na celé video a fakt jsem na to nepřišel

Zaslal/a: Tkim  •  Čas: 4.12.2016 15:11

Koupě použitého notebooku

Zdravím, už několikrát jsem koupil starší a opět prodal na náhradní díly. Narazil jsem tam vždy jen na solidní prodejce i kupce. :)

Zaslal/a: Carlos847  •  Čas: 1.11.2016 15:34

Návod jak usnout při zlechtání

Neskutečné Ten by pod sebe potřeboval pořádnou matraci!

Zaslal/a: Zipii  •  Čas: 22.8.2016 13:40